Jak dobierać uchwyty do wyglądu mebli?

Dobrze zaprojektowane meble muszą być nie tylko ładne i funkcjonalne, lecz także wyposażone w akcesoria, które pomogą w ich codziennym użytkowaniu. Wśród różnych typów okuć meblowych szczególne znaczenie dla estetyki i łatwości obsługi mają zamontowane uchwyty meblowe. Kategoria ta jest pojemna i obejmuje wiele ich typów zarówno jeżeli chodzi o konstrukcję, jak i wygląd, rozmiary czy zastosowany materiał oraz kolorystykę. Przyjrzyjmy się bliżej możliwościom istniejącym przy doborze właściwych elementów.

Jakie są rodzaje uchwytów meblowych z uwagi na swą budowę?

Podstawowym wyróżnikiem uchwytów meblowych jest ich konstrukcja i powiązany z nią kształt oraz rozmiar. Do najpopularniejszych rozwiązań stosowanych przez producentów mebli należą klasyczne gałki, które chwyta się jedną ręką. W przypadku szerszych szuflad montuje się je z zasady parami. Przybierają one rozmaite formy, poza kulistymi spotyka się różne bryły, nierzadko o złożonym kształcie. Równie często wybierane są tradycyjne uchwyty mostkowe, które można objąć całą dłonią. Są one obustronnie mocowane do obsługiwanego elementu, a część przeznaczona do pochwycenia może mieć szerokość mocowania, wystawać poza nie, a także przybierać różne kształty od zbliżonego do pręta, przez szerszy walec aż po rozmaicie wyprofilowane sztabki z dodatkowymi zrobieniami. Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza w przypadku mebli nowoczesnych cieszą się uchwyty chowane. Na ogół część służąca do pociągania jest w nich rodzajem rozkładanej klapki, pozwalającej na ukrywanie rączki na czas, gdy jest ona niepotrzebna. Mogą one być też zaprojektowane do osadzenia we wgłębieniu wykonywanym w drzwiczkach czy czole szuflady. Stosuje się je zarówno ze względów estetycznych, jak i praktycznych np. w przypadku szafek umieszczonych tam, gdzie jest stosunkowo mało miejsca, choćby w pobliżu przejścia.

Estetyka uchwytów

Podstawową zasadą dopasowania uchwytów będzie dobieranie ich do kształtu, wykończenia i stylu mebla. Jest to ważne, bo mogą one mieć nie tylko rozmaitą budowę i kształt, ale także różną kolorystykę, a do ich produkcji stosuje się odmienne materiały. Bardzo często będzie to metal np. stal, która może być malowana lub pokrywana warstwą chromu. Korzysta się również z aluminium lub mosiądzu. Popularne są także uchwyty z tworzywa sztucznego. Jeżeli chodzi o kolory, to dużym zainteresowaniem cieszą się elementy w tradycyjnych wybarwieniach przypominających odmiany mosiądzu, a także stal szczotkowaną lub nierdzewną czy połyskliwy nikiel. Stosuje się też elementy stylizowane np. na pokryte rdzą żelazo, stare srebro czy złoto lub cynę. W przypadku nowoczesnych stylistyk wybierane są rozmaite kolory od bezbarwnych przypominających szkło po pełną i wyrazistą paletę obejmującą niemal wszystkie możliwości koła barwnego.