Jak zagospodarować szafkę narożną?

Pozwalają na stworzenie perfekcyjnej zabudowy kuchennej, w której żadna przestrzeń w kuchni nie jest zmarnowana. Dla wielu pań domu są one jednak jednymi z trudniejszych, jeśli chodzi o zagospodarowanie. Pojawia się w związku z tym pytanie na jakie rozwiązania postawić, aby wykorzystać miejsce w szafce, a jednocześnie zagwarantować sobie wygodę podczas korzystania z niej.

Jak zmieniły się szafki narożne na przestrzeni lat?

Przez lata szafki narożne za wiele nie różniły się od tych klasycznych. Znajdowało się w nich wiele zwykłych, montowanych na stałe półek. W efekcie takie szafki bardzo często wykorzystywaliśmy jako miejsce do przechowywania tych rzeczy, z których korzystaliśmy naprawdę rzadko. Często było to miejsce na zapasy żywności, nierzadko można było w niej dostrzec drobny i rzadko używany sprzęt AGD. Dzisiaj szafki narożne to nowoczesne rozwiązania, które są naprawdę wygodne w użyciu. Producenci dbają o to, aby były one naprawdę funkcjonalne, a korzystanie z nich nie stanowiło najmniejszego problemu. Wystarczy przyjrzeć się chociażby szufladom przystosowanym do szafek narożnych, aby się o tym przekonać. Przykładem jest szuflada Space Corner Tandembox Antaro biała L-600 wysokość D Blum.

Jakie rozwiązania zastosować w przypadku narożnych szafek?

Decydując się na nowoczesne szafki narożne, warto postawić na odpowiednie ich wyposażenie. Wysuwane półki i kosze cargo to najlepsze, co można wybrać. Takie innowacyjne systemy sprawiają, że możliwe jest wysunięcie półek poza szafki, co ułatwia dostęp do potrzebnych nam w danym momencie rzeczy. Obecnie producenci oferują kompleksowe rozwiązania idealnie wpisujące się w potrzeby posiadaczy kuchni, w której znajdują się szafki narożne. Dbają oni o to, aby to, co proponują wpisywało się w potrzeby i oczekiwania klientów stawiających na funkcjonalność. Ciekawą propozycją są między innymi półki Le Mans II ARENA Classic 600 lewy 05.708.KPL/S Peka.

Co zyskamy, decydując się na półki obrotowe?

Jeśli chodzi o ekonomiczne rozwiązania sprawdzające się w szafkach narożnych, warto wspomnieć o półkach obrotowych. Taki system składa się z drążka, który mocuje się do szafki zarówno na dole, jak i na górze. Na nim zawieszone są półki, które obracają się wokół własnej osi. Jest to opcja polecana przede wszystkim tym, którzy w szafce narożnej zamierzają przechowywać takie przedmioty, jak garnki czy różnej wielkości miski. Trzeba jednak pamiętać, że udźwig półek obrotowych nie jest zbyt duży. Oznacza to, że należy dość ostrożnie podchodzić do umieszczania na nich kolejnych elementów kuchennego wyposażenia.

Czy w szafkach narożnych można przechowywać tylko to, z czego rzadko korzystamy?

Czasy, kiedy korzystanie z szafek narożnych było mało wygodne dawno już minęły. Dzisiaj wystarczy postawić na odpowiedni system organizacji wnętrza szafki, aby cieszyć się wygodą użytkowania. Oznacza to, że w takich szafkach można z powodzeniem umieszczać nawet te rzeczy, z których naprawdę często korzystamy. Można znaleźć w nich miejsce na przyprawy, makarony, mąkę czy cukier, a więc te produkty spożywcze, które wykorzystywane są w codziennym funkcjonowaniu w kuchni. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby w szafce narożnej przechowywane były używane każdego dnia talerze, miski czy patelnie.

Czy odpowiednie wyposażenie szafek narożnych jest drogie?

Wiele osób rezygnuje z zagospodarowania szafek narożnych w przekonaniu, że jest to ogromny koszt, którego nie będą w stanie unieść. Tymczasem okazuje się, że wcale tak nie jest. Oferowane dzisiaj systemy do szafek narożnych dostępne są w naprawdę atrakcyjnych cenach, co sprawia, że na ich zakup może pozwolić sobie praktycznie każdy. Co ważne, są one wykonane tak, aby były naprawdę trwałe. Producenci sięgają po najlepsze materiały, dbają również o solidność. Dlatego wysuwane czy obrotowe półki służą w idealnym stanie bardzo długo. Nawet intensywne użytkowanie nie sprawia, że trzeba szybko wymienić je na nowe.


Szafki narożne nie muszą dzisiaj być kojarzone z brakiem funkcjonalności. Wystarczy postawić na odpowiednie ich wyposażenie, aby korzystanie z nich było niezwykle wygodne. Wysuwane bądź obrotowe półki, specjalne wieszane kosze w różnych kształtach – wszystko to sprawia, że w szafkach narożnych można bez trudu przechowywać nawet to, z czego naprawdę często korzystamy.