Nowoczesna garderoba

Projektowanie garderoby tak by maksymalnie wykorzystywała przestrzeń możliwą do zagospodarowania, tak by była w pełni użyteczna oraz by ułatwiała życie użytkownikom to nie lada wyczyn.

Poniżej opiszemy w jaki sposób to wykonać korzystając z systemów okuć meblowych firmy Peka.

Najważniejsze to odpowiednie miejsce. Garderoba powinna się znaleźć blisko łazienki lub sypialni. Powinna zapewniać dobrą wentylacje oraz dostęp światła dziennego.

Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniego wyposażenia oraz odpowiednie jej zaplanowanie. Dobieramy liczbę półek, szuflad, drążków na ubrania, półek na buty i inne akcesoria, a także odległości między nimi i wysokości, na których będą zamieszczone.

Należy też pamiętać o podstawowych zasadach, które sprawią, że korzystanie z garderoby będzie wygodne, a ubrania nie będą się gniotły.
- drążki na ubrania powinny być zawieszone na optymalnej wysokości ok. 150 cm od podłogi i odsunięte od tylnej ściany na odległość ok. 40 cm.
- wysokości umiejscowienia drążka na ubrania wiszące: – długie płaszcze i sukienki: 155 – 180 cm, – koszule, marynarki, spódnice, kurtki: 90 – 130 cm, – spodnie: 110 – 130 cm.
- wysokości półek: – składane bluzy, koszulki i swetry: 25 cm, – buty: 20 - 25 cm (niskie), 40 – 50 cm (wysokie, np. oficerki), jedna para butów zajmuje ok. 20 cm szerokości.

Po wewnętrznej stronie drzwi lub bokach szafek warto przykręcić wieszaki na paski, krawaty i inne akcesoria. W roli garderoby najlepiej sprawdzi się system drzwi chowanych do wnęki pomiędzy korpusami HAWA-Folding Concepta, który umożliwia łatwe otwarcie całej szafy. Przy zastosowaniu dwóch takich systemów uzyskujemy wnękę o szerokości 280 cm. Osiągniemy dzięki temu gładką powierzchnię mebla, a po rozsunięciu skrzydeł — przestrzenną garderobę. System znajduje zastosowanie w garderobach umiejscowionych w sypialniach. Półki EXTENDO są świetną propozycją na zagospodarowanie wnętrza. Zapewniają szybki dostęp dzięki możliwości łatwego wysunięcia jedną ręką.

Półki Extendo dają dodatkową możliwość jaką są magnetyczne barierki Libell, które ustawione pomiędzy ubraniami czy przedmiotami, łatwiej organizują porządek wewnątrz półki i pozwalają na dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb. Istnieje również możliwość nadstawienia dodatkowej półki na buty lub odzież. System EXTENDO może być stosowany w korpusach o szerokości od 30 do 120 cm, a dopuszczalne obciążenie półki wynosi 30 kg.