- today
- label News
- favorite 0 polubień
- remove_red_eye 1046 odwiedzin
O funkcjonalności mebli decyduje bardzo wiele elementów. Na komfort ich użytkowania bardzo duży wpływ wywierają zastosowane w nich okucia. Niektóre z okuć stosowanych w meblach pełnia rolę efektownego dodatku, który sprawia, że meble nabierają atrakcyjnego wyglądu. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów okuć meblowych. Są one stosowane w bardzo różnych rodzajach mebli, a do ich wykonania wykorzystywane są bardzo różne materiały. Co więcej, nie wszystkie rodzaje okuć meblowych stosuje się wyłącznie podczas produkcji domowych mebli.
Jakie okucia meblowe są najbardziej podstawowe?
Do podstawowych rodzajów okuć meblowych zalicza się różnego rodzaju zawiasy. Dzięki nim możliwe jest bezproblemowe otwieranie i zamykanie drzwiczek. W sprzedaży dostępnych jest obecnie wiele rodzajów zawiasów różniących się ceną i kątem otwarcia. Rodzaj zawiasa meblowego dobiera się sposoby otwierania frontów oraz do ich wagi. Nowoczesne zawiasy wyposażone są w funkcjonalne rozwiązanie, które zwiększają komfort użytkowania. Do takich rozwiązań zalicza się na przykład mechanizm cichego domyku Blumotion.
Jakie zalety mają prowadnice meblowe?
Do podstawowych okuć meblowych zalicza się także prowadnice meblowe. Są one stosowane nie tylko w szufladach, ale także w wysuwanych szafkach. Prowadnice meblowe dzielą się na: kulkowe, z samodociągiem. Bardzo komfortowe wysuwanie szuflad umożliwiają prowadnice kulkowe zwane także łożyskowymi. Niektóre z tych prowadnic wyposażone są w dodatkowe funkcje. Zarówno prowadnice rolkowe, jak i kulkowe można dostać w wersji z pełnym lub częściowym wysuwie. Prowadnice dobiera się w zależności od tego, na jaką odległość ma się wysuwać szuflada. Dobiera się je także biorąc pod uwagę szerokość i głębokość szuflady bądź wysuwanej szafki.
Czy dostępne są bardziej skomplikowane okucia meblowe?
Lista okuć meblowych jest naprawdę bardzo długa i obejmuje nie tylko te najbardziej podstawowe. W meblach stosowane są także:
Zamki - stanowią one bardzo skuteczne zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się w szafkach przed dostępem dzieci i niepowołanych osób. Na rynku dostępne są różne rodzaje zamków meblowych. Są to zamki: baskwilowe (stosowane w wysokich, jedno- lub dwuskrzydłowych szafach), nakładane i wpuszczane, ryglowe (na ogół stosowane w klasycznych szafkach biurowych), żaluzjowe, skrzynkowe, centralne;
Magnesy - zapobiegają one przed przypadkowym otwarciem drzwiczek. Mogą być montowane w szafkach na dwa sposoby - przykręcając je do płyty meblowej, albo nawiercając ją i wpuszczając magnes do środka. Stosowane w meblach magnesy mają niewielkie rozmiary, w żaden więc sposób nie zaburzają estetyki mebla;
Stopki meblowe - te niewielkie elementy montuje się na spodzie nóżek meblowych. Umożliwiają one bardzo łatwe wypoziomowanie szafki, dzięki czemu nawet na nierównym podłożu szafka może stać równo. Zalety meblowych stopek można docenić szczególnie wtedy, gdy w meblach nie ma regulowanych nóżek. Stopki meblowe mają idealnie gładki spód, co zapobiega porysowaniu podłogi. Stosując stopki meblowe nie sprawimy, że wysokość mebli znacząco się zwiększy;
Podnośniki - stosowane są w meblach tapicerowanych. Wśród nich wyróżnić można: podnośniki uchylne, korpusowe, uchylno-nachodzące, uchylno-składane;
Uchwyty i gałki - to rodzaj okuć meblowych, które pełnią nie tylko praktyczną funkcję. W bardzo dużym stopniu decydują one o walorach estetycznych szafki. Uchwyty i gałki dostępne są w ogromnym wyborze, z łatwością można wybrać takie, które pasują do mebli nowoczesnych lub w stylu retro. Wymiana uchwytu jest bardzo prosta. W dowolnym momencie można go wymienić jednocześnie zmieniając wygląd mebli.
Zdecydowana większość okuć meblowych produkowana jest ze stopu cynku i aluminium. Otrzymanie różnego typu wykończenia jest możliwe dzięki temu, że gotowe okucia pokrywa się powłoką galwaniczną.