Szuflady czy szafki w kuchni?

Szafki kuchenne - funkcjonalna kuchnia

Do niedawna w meblach kuchennych pojawiały się najczęściej szafki z półkami – zarówno w zabudowie górnej, jak i dolnej, a szuflady służyły jedynie do przechowywania sztućców i innych drobiazgów. Często okazywało się jednak, że półki są niefunkcjonalne, a rzeczy na nich przechowywane, trudnodostępne. Aby wyjąć rzecz znajdującą się w głębi szafki, konieczne było wydobycie z niej wszystkiego innego. Na szczęście, od jakiegoś czasu, niefunkcjonalne i kłopotliwe szafki z półkami, zastępuje się wyjątkowo wygodnymi i praktycznymi szufladami oraz koszami cargo.


Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem pomiędzy szufladami i szafkami, zdecydowanie polecamy zastosowanie szuflad – najlepiej w całej dolnej zabudowie. Stosowane obecnie prowadnice umożliwiają przechowywanie w kuchennych szufladach nawet bardzo ciężkich przedmiotów. Dzięki funkcjonalnym stabilizatorom, szuflady kuchenne mogą być bardzo szerokie i głębokie, co bardzo ułatwia pracę w kuchni i umożliwia dostęp do wszystkich niezbędnych akcesoriów i produktów.


Szuflady kuchenne - lepsze rozwiązanie?

Decydując się na szuflady, w których przechowywane będą ciężkie przedmioty, jak sprzęty AGD, trzeba pamiętać o wyborze najlepszych prowadnic, na przykład Blum. Nawet podczas wieloletniego użytkowania nie ulegają one odkształceniom, a dodatkowo gwarantują bardzo lekki i płynny ruch. Zdecydowanie polecamy prowadnice z pełnym wysuwem, ponieważ dzięki nim można bez trudu wyjąć z szuflady rzecz, która znajduje się głęboko. Sprawdza się to przede wszystkim w przypadku szuflad, w których przechowywane są sztućce i akcesoria kuchenne. Ten aspekt powinien ucieszyć każdą osobę, która męczyła się w swojej kuchni z półkami, z których trzeba było zdejmować po kolei wszystkie przedmioty, aby dostać się do końca.


Głębokie i wysokie szuflady kuchenne to także dobry sposób na przechowywanie talerzy, garnków, czy patelni. Można je bardzo mądrze wykorzystać i zaplanować tak, aby wszystko co w kuchni potrzebne, było zawsze pod ręką. Doskonale sprawdzają się maty antypoślizgowe, wkłady na sztućce, na talerze, czy pojemniki na odpady kuchenne. Projektując zabudowę kuchenną i planując w niej szuflady, można wykorzystać również trudną przestrzeń, taką jak miejsce pod piekarnikiem, zlewozmywakiem, czy narożne szafki. Praktycznym pomysłem jest również wykorzystanie tak zwanych szuflad wewnętrznych, które pozwalają na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni kuchennej.


Co zastosować przy wyspie kuchennej?

Coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród aranżujących swoje kuchnie jest zastosowanie tzw. wyspy kuchennej - wymaga to nieco większych metraży jeśli chodzi o dostępną przestrzeń, ale daje też znacznie więcej możliwości jak zagospodarować szafki kuchenne i mądrze wykorzystać każdy centymetr kwadratowy kuchni. Wyspa sprawia, że zyskują na znaczeniu takie rozwiązania jak montaż szafki narożnej kuchennej, w której bez problemu umieścić można chociażby duże garnki, patelnie czy inne urządzenia kulinarne i akcesoria do gotowania. Systemy szuflad kuchennych do wysp mają często także bardzo funkcjonalne rozwiązania jak hamulce zapobiegające trzaskaniu szuflady i spowalaniające jej samodomknięcie w ostatniej fazie. Warto także zastanowić się nad tym, czy wyspa powinna posiadać szafki kuchenne dolne - dla wielu użytkowników wyspa nie powinna wymuszać schylania się po przedmioty, z drugiej strony dodatkowe szafki kuchenne dolne przekładają się na większą powierzchnię przechowalniczą w kuchni.


Dolne szafki kuchenne często są krytykowane za swoją niską funkcjonalność, ponieważ przeważnie są niskie, a to sprawia, że niewiele przedmiotów można w nich swobodnie pomieścić. Rozwiązaniem tego problemu mogą być nowoczesne szuflady kuchenne, które dają się dowolnie przestawiać jeśli chodzi o ich wysokość. Bardzo ważna jest także trwałość - szafki kuchenne pozwalają bowiem na wiele, ale są użytkowane nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Muszą więc być przede wszystkim bardzo trwałe i odporne na uszkodzenia. Jakich zatem szafek kuchennych warto szukać? Przede wszystkim tych wykonanych przez renomowanych i cenionych producentów, wyprodukowanych z wysokiej klasy surowców i materiałów o podwyższonej trwałości. Warto pamiętać także przy kuchennych szafkach do wyspy, że będą one stanowiły centralny punkt w kuchni, więc elementy ozdobne i design jako taki - powinny stać na najwyższym poziomie.


Szafki kuchenne dolne - idealne zagospodarowanie szafek

Kierowanie się wyłącznie względami estetycznymi lub finansowymi przy wyborze szafki narożnej kuchennej nie jest dobrym pomysłem. Warto najpierw przygotować projekt szafek kuchennych, który odpowie na podstawowe pytania - o rozmiar i typ oraz ilość potrzebnych szafek czy szuflad, a także ich wkłady i zastosowanie. Taki projekt może zostać przygotowany przez eksperta, ale można także skorzystać z ogólnodostępnych programów projektanckich, które pozwalają na samodzielne skonfigurowanie przestrzeni przeznaczonej na kuchnię. Późniejsze wprowadzanie zmian w takim projekcie i zastępowanie jednych półek innymi szafkami, jest bardzo szybkie i pozwala natychmiast podjąć decyzje co do konkretnego zakupu albo aranżacji.


Jeśli chodzi o szafki kuchenne dolne - to w przypadku wyspy szczególnie dobrze sprawdzają się szuflady o podwyższonym limicie ciężaru - najlepiej nawet do 80 kg. Wyspa najlepiej prezentuje się, jeśli meble kuchenne w niej zamontowane mają w miarę możliwości duże fronty, aby było ich niewiele. Duże fronty natomiast sprawiają w szafkach zabudowy kuchennej, że są one od razu dużo szersze - to przekłada się na ich funkcjonalność, podnosząc ją. Aby takie szuflady kuchenne spełniły wszystkie swoje zadania, muszą być jednak w stanie niezawodnie zamknąć się i otworzyć nawet przy bardzo dużym obciążeniu.


Co wybrać do swojej kuchni?

Wyspa to prawdziwy hit jeśli chodzi o aranżowanie przestrzeni kuchennych w ostatnich latach. Klienci decydują się przy tym również na odejście od tradycyjnych szafek i idą w kierunku zdecydowanie bardziej nowoczesnym - minimalizmu i funkcjonalności. Lakierowane duże fronty, wzmacniania konstrukcja szuflad wyposażonych w hamulce i odpowiednie wkłady podnoszące ergonomię - to najczęstsze wybory współczesnego klienta. W ciekawy sposób można także personalizować i indywidualnie dopasowywać wnętrza szafek kuchennych, aby jeszcze lepiej wywiązywały się ze stojących przed nimi zadaniami. Odpowiednie wkłady, np. segregujące sztućce i układające talerze - pozwolą jeszcze lepiej wykorzystać na co dzień szuflady kuchenne różnego typu.