Nowoczesna garderoba

Projektowanie garderoby tak by maksymalnie wykorzystywała przestrzeń możliwą do zagospodarowania, tak by była w pełni użyteczna oraz by ułatwiała życie użytkownikom to nie lada wyczyn.

Poniżej opiszemy w jaki sposób to wykonać korzystając z systemów okuć meblowych firmy Peka.

 HAWA-Folding Concepta Peka

Najważniejsze to odpowiednie miejsce. Garderoba powinna się znaleźć blisko łazienki lub sypialni. Powinna zapewniać dobrą wentylacje oraz dostęp światła dziennego.

Kolejnym krokiem jest dobranie odpowiedniego wyposażenia oraz odpowiednie jej zaplanowanie. Dobieramy liczbę półek, szuflad, drążków na ubrania, półek na buty i inne akcesoria, a także odległości między nimi i wysokości, na których będą zamieszczone.

Należy też pamiętać o podstawowych zasadach, które sprawią, że korzystanie z garderoby będzie wygodne, a ubrania nie będą się gniotły.

- drążki na ubrania powinny być zawieszone na optymalnej wysokości ok. 150 cm od podłogi i odsunięte od tylnej ściany na odległość ok. 40 cm.

- wysokości umiejscowienia drążka na ubrania wiszące: – długie płaszcze i sukienki: 155 – 180 cm, – koszule, marynarki, spódnice, kurtki: 90 – 130 cm, – spodnie: 110 – 130 cm.

- wysokości półek: – składane bluzy, koszulki i swetry: 25 cm, – buty: 20 - 25 cm (niskie), 40 – 50 cm (wysokie, np. oficerki), jedna para butów zajmuje ok. 20 cm szerokości.

 

Po wewnętrznej stronie drzwi lub bokach szafek warto przykręcić wieszaki na paski, krawaty i inne akcesoria. W roli garderoby najlepiej sprawdzi się system drzwi chowanych do wnęki pomiędzy korpusami HAWA-Folding Concepta, który umożliwia łatwe otwarcie całej szafy. Przy zastosowaniu dwóch takich systemów uzyskujemy wnękę o szerokości 280 cm.  Osiągniemy dzięki temu gładką powierzchnię mebla, a po rozsunięciu skrzydeł — przestrzenną garderobę. System znajduje zastosowanie w garderobach umiejscowionych w sypialniach. Półki EXTENDO są świetną propozycją na zagospodarowanie wnętrza. Zapewniają szybki dostęp dzięki możliwości łatwego wysunięcia jedną ręką.

 

 

Półki Extendo dają dodatkową możliwość jaką są magnetyczne barierki Libell, które ustawione pomiędzy ubraniami czy przedmiotami, łatwiej organizują porządek wewnątrz półki i pozwalają na dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb. Istnieje również możliwość nadstawienia dodatkowej półki na buty lub odzież. System EXTENDO może być stosowany w korpusach o szerokości od 30 do 120 cm, a dopuszczalne obciążenie półki wynosi 30 kg.

System LINA Peka 

 

Do przechowywania spodni bardzo praktycznym rozwiązaniem jest system LINA. Wieszaki mogą być umieszczone zarówno na tradycyjnym drążku np. w górnej części szafy, jak i w dolnej części, na półce Libell, która dodatkowo ułatwia przechowywanie akcesoriów do odzieży.

Półka może być zamontowana zarówno z prawej, jak i z lewej strony szafki, pozwala na zawieszenie i wyjmowanie wieszaków, które można swobodnie przesuwać. 

W przechowywaniu obuwia idealnym rozwiązaniem będą specjalne wkłady, które mogą być umieszczone w szufladzie lub nałożone na płytę wysuwaną na prowadnicy. Wkłady na obuwie można przycinać na dowolną szerokość. Wyprofilowane wytłoczki umożliwiają przechowywanie butów w dwóch rzędach, przy głębokości zabudowy 51 cm.

Są też inne metody przechowywania obuwia. Kolejnym z nich jest ponownie system EXTENDO w modułach 600 i 900 z nadstawianą półką, która może być ustawiona pod trzema różnymi kątami.

 wkład na obuwie Peka

 

Dzięki dodatkowej półeczce możemy na stosunkowo ograniczonej powierzchni wygospodarować dodatkowe miejsce nie tylko na buty, ale też np. na środki do pielęgnacji obuwia, łyżki do butów lub prawidła.

Kolejnym sposobem przechowywania butów jest półka wykonana z kratownicy, mocowana do bocznej ściany szafki. Bardzo często mamy problem z przechowaniem i szybkim odnalezieniem najrozmaitszych akcesoriów. Idealnym rozwiązaniem, które porządkuje i zapobiega zagubieniu cennych drobiazgów jest wysuwany koszyk z haczykami i kuwetami w systemie PESOLO. W garderobie nieodzowna jest deska do prasowania. W ofercie firmy Peka znajduje się praktyczne rozwiązanie, które umożliwia szybkie jej wyjęcie z szuflady i rozłożenie. Po zakończonej pracy może być ona łatwo schowana do wnętrza.